Tipy proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúšok

13.10. 2020

Tí, ktorí nosíte okuliare, to poznáte veľmi dobre: nasadím si rúško, okuliare sa mi okamžite zahmlia. Týmto novým štandardom sa musíme prispôsobovať už celkom dlhý čas, a to že cez zahmlené okuliare nevidíme, nám už celkom prekáža.

Prečo sa okuliare zahmlievajú?

Na okuliarových šošovkách dochádza ku kondenzácii, keď teplý vzduch dopadne na studený povrch okuliarovej šošovky a zmení sa na malé kvapky vody, kedy sa vytvorí tenký film, ktorý vidíme ako hmlu. Poznáme to aj pri pití teplej kávy, alebo napríklad v zime, keď prídeme zvonku dovnútra. A pri nosení rúška sa deje ten istý jav.

Ako tomu zabrániť? Nuž, 100%-ne asi nijako, ale existujú triky, ktoré nám môžu pomôcť aspoň zredukovať tento nepríjemný jav.

Po prvé, rúško musí byť správne nasadené. To znamená, že na nose musí byť dobre uchytené zaoblením hornej pevnej časti na požadovaný tvar nosa. Tým sa obmedzí množstvo teplého vzduchu, ktorý sa dostane na povrch okuliarových šošoviek.

Pomôže aj umytie okuliarových šošoviek mydlom a vodou. Tento spôsob je využívaný aj lekármi v pohotovosti. Mydlovou vodou okuliare umyjú, nechajú odkvapkať a voľne zaschnúť. Takáto zmes vody a mydla zanecháva na šošovke film, ktorý pôsobí ako hmla. Ak ale máte na svojich okuliarových šošovkách špeciálnu povrchovú úpravu, poraďte sa predtým s optikom, aby ste predišli jej poškodeniu.

Skúsiť môžete aj pripevniť rúško k tvári pomocou okuliarov. Položte svoje okuliare na vrchnú časť rúška, ktorá zakrýva nos.

Tieto tipy Vám môžu pomôcť obmedziť zahmlievanie. Ak ale chcete 100%-nú istotu, že sa Vaše okuliare zahmlievať nebudú, vieme Vám s tým pomôcť – v našej ponuke nájdete okuliarové šošovky s povrchovou úpravou Optifog. Optifog je vrstva proti zahmlievaniu. Pre jej aktiváciu si okuliarové šošovky utrieme špeciálnou Optifog handričkou, ktorá obsahuje molekuly proti zahmlievaniu. Optifog šošovkám trvá asi 1 sekundu, kým zahmlievanie eliminujú – tak rýchlo, že si ani nevšimneme zahmlievanie. Okrem toho, Optifog šošovky sú tiež vybavené ochranou proti odrazom svetla, poškriabaniu a aj UV žiareniu. Môžete si tiež zaobstarať niektorý z fungujúcich prípravkov proti zahmlievaniu, ktorý sa dá zakúpiť aj cez náš e-shop.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.